Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fenomén jménem "soukromá školka".

7. 09. 2016 8:29:29
Co vše víme o školce, kterou naše dítě navštěvuje? Má tam zajištěnou dostatečnou péči? Dostávají se k nám pravdivé informace, nebo jen ty, které chce vedení?

Není to tak dávno, co můj syn navštěvoval školku. Vzpomínám si na to, že jsem hledala školku co nejblíže našeho bydliště, a také jsem vybírala dle referencí. Musím říci, že má zkušenost byla dobrá. Ne ovšem zkušenost p. Marcely, co by pečovatelky v jedné z nich. O té vám zde něco málo povím. Chci poukázat na fenomén "soukromá školka", kterou si v dnešní době může otevřít téměř kdokoliv. Většinou to jsou ovšem bohužel lidé bez potřebného "citu" k dětem, bez zkušeností, a toho správného hnacího motoru, který školka, a práce s dětmi potřebuje.

Do soukromé školky p. Marcela nastoupila jako pečovatelka o děti cca před půl rokem. Z počátku byla nadšená. Práce s dětmi byl její velký sen, který se jí splnil. Radostné dny prožité s dětmi, ovšem za nějaký čas vystřídaly obavy o chod školky. Postupně chodila s informacemi, že ve školce není uklízečka, žádná pomocná síla na úklid, čili musela uklízet sama. Do toho vyřizovala administrativu, přebírala balíky apod. Začala zkrátka přicházet o potřebný čas, který chtěla věnovat dětem. Problém byl i v kapacitě dětí. Nad určitý rámec, tam měla mít p.majitelka posilu, ale bylo jí řečeno: "To zvládneš". Ovšem při takovém počtu dětí se toto vše zvládat nedá. Navíc, pokud je sestava dětí heterogenní. Když to p.majitelce oznámila, dostalo se ji odpovědi, že to opět zvládne, nebo že by potřebovala p. Marcelu naklonovat. Pomoc byla pouze o prázdninách, a to v podobě 17-ti leté studentky, která taktéž nechápala, že je tam na vše sama.

,, Pokud se sejde více dětí, a jste na ně sama - z toho mají 3 děti adaptační období, je těžké děti naučit něco nového. Četla jsem pohádky, lezla po zemi, dělala kočičku, pejska, aby jsem je rozesmála. Poté se dvě děti rozbrečí, že chtějí maminku, a už to jede. Hyperaktivní Honzík začne běhat u stolu, následně po něm lézt. Je třeba zasáhnout, aby se něco nestalo. Z náruče odložíte holčičku, která pláče celý den, a nesmíte to říci rodičům. Doslova mi bylo řečeno, nic neříkat, jinak příjdeme o peníze. Kolikrát jsem i já uronila tajně slzu. Vymýšlela jsem s dětmi různé programy, plánovala výlety. Někdy to bylo těžší, jelikož děti neměli například ani vodovky. Opět jsem přišla s prosbou o ně, ale vždy to vždy bylo bráno jako obtěžování. Do toho telefony. Ať zařídím tohle, a tohle... V tu chvíli jsem si připadala, jako bych potřebovala 8 očí a 4 páry rukou. Nátlak na mou psychiku byl někdy opravdu silný. Lhostejnost k mé snaze, však byla stálá. Přes veškerá má přání, ať změní takto napjatou situaci, mě nevnímala, a začala mě arogantně urážet a sekýrovat. Jak to, že jsi nevyluxovala, neuklidila hračky, apod. Paní uklízečku tam má od 1.9, a tu jsem musela sehnat já, bylo jí to jedno. Nemusela platit někoho, koho má běžně každá školka", dodává p. Marcela.

Dalším problémem, který p. Marcelu trápil, byla hygiena v této školce. Jedna velká plena, do které smrkaly všechny děti. Bylo doporučeno šetřit ubrousky. Dva malé ručníky pro všechny děti. Cca 5 bryndáčků. Splachovat záchod bylo doporučeno opět kvůli šetření jednou, a to na konci směny. Tudíž nepříjemný zápach z wc. Děti spinkali každý den pod jinou dekou. Neměli své značky na peřinkách. Chodili do postýlek i bez pyžamek, prý to nevadí. Povlečení prané 1x za měsíc apod.

,, Umím se vžít do dětského světa, ale p. majitelka je lhostejná vůči dětem i rodičům. Její přetvářky, a komunikace s rodiči byla jen pro peníze, aby se před nimi ukázala v nejlepším světle. Ve skutečnosti je pomlouvala, a řešila jejich životy, a to mě nezajímalo. Nechtěla jsem už pokračovat v jejich intrikách. Slušně jsem ji oznámila, že už nebudu uklízet, a dělat činnosti které nejsem povinna dělat. Odpověď: ,,Když se Ti to nelíbí. Stejně nepracuješ s dětma." Toto už mě nadzvedlo ze židle. Děti napětí vycítí. Potřebují být v klidném, a ničím nerušeném prostředí. Už nebyla ta správná atmosféra. Některé maminky mi popřály, ať najdu lepší školku, a odešli."

Paní Marcela se rozmluvila i o dalších věcech.

,, Pokud si děti chtěli přidat, bylo mi řečeno, že ne, každé dítě má své normy. Jídelníčky kolikrát ani neseděly. Pokud měli moučník, často jsem ho ani neviděla. Krabicové mléko za které maminky platí, si vozila přede mnou domů. Kolikrát jsem ani nevěděla, který kdo má zubní kartáček. Značky pomíchané. O nic se nestarala. Vše jsem se musela snažit organizovat. Nechala jsem dětem ušít pytlíky, aby měli v šatně do čeho dát své věci. Když jsem přebírala děti z jiné směny, stalo se mi, že jsem v ručičce holčičky našla malého šneka. Kousek sklíčka v puse, knoflíčky z peřinek, a když jsem to oznámila, tak mě osočila, že jsem moc citlivá a vysmála se. Já byla zvyklá si děti zkontrolovat, aby se třeba neudusili při spaní."

P. Marcela jak už to chodí, se ozvala, a dostala výpověď. Navíc ji nebyly proplacena celá výplata, na kterou byla s paní vedoucí domluvena. 8tisíc za měsíc dobře odvedené práce? Neberte to. Je to výsměch. Ano. Lehce se dá zneužít nejen lidská dobrota, ale i dotace z pracovního úřadu (unie), že, paní "ředitelko"? Na toto téma zase příště.

Svým článkem chci poukázat hlavně na to, jak v některých případech se může zdát být vše v pořádku, ale ve skutečnosti je to pouze přetvářka. Divadlo na rodiče. Buďte opatrné, komu své milované dětičky svěřujete. Jsou to malé dušičky, které se neumí bránit, často to jsou ještě batolata, která vám neřeknou, že pro vás plakali celý den. A pokud dostane paní učitelka zákaz, neřekne vám to mnohdy ani ona sama ...

MM.

Autor: Marcela Müllerová | středa 7.9.2016 8:29 | karma článku: 31.31 | přečteno: 1924x

Další články blogera

Marcela Müllerová

Dovolená Egypt - Marsa Alam

"Ježiš, Egypt? No, to bych se bála." Často jsem slýchala podobné věty. Ale nechtěla jsem dát na předsudky, protože potápění a podmořský svět v Rudém moři mě hodně lákal...

14.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 1645 | Diskuse

Marcela Müllerová

Víte s kým si dopisují vaše děti na sociální síti?

Toho muže jsem si všimla v jedné diskuzi. Znáte to. Přečtete si názor nějakého člověka a v některém případě si rozkliknete jeho profil na fb, protože chcete vidět, jak vypadá.

15.7.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Marcela Müllerová

Muž, který vyfotil muslimky v bazénu promluvil

Zaznamenala jsem na fb rozhovor s mužem, který vyfotil muslimky v aquaparku v Čestlicích. Jaký názor máte vy? Jde lidem o burkiny, nebo o něco jiného?

14.7.2017 v 18:41 | Karma článku: 44.61 | Přečteno: 5190 | Diskuse

Marcela Müllerová

Petr Kramný - vinen či nevinen?

O jeho případ jsem se nikdy moc nezajímala. Do té doby, než jsem zaznamenala různé reakce na jeho vinu či nevinu. Dostal se mi do ruky rozsudek a udělala jsem si názor podložený fakty, jelikož dle "ksichtu" opravdu nelze soudit.

5.7.2017 v 22:58 | Karma článku: 37.09 | Přečteno: 5289 | Diskuse

Další články z rubriky Liberec

Jindřich Felcman

Milujeme vlaky. Všichni a povinně!

Že se před volbami slibuje a že je to třeba brát s nadhledem, to je každému jasné. Co se teď ale v kampani na Liberecku děje kolem podpory železnice, to už je na zamyšlenou. Opravdu chceme, aby kampaň bylo jen takto tupé divadlo?

7.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 644 | Diskuse

Jana Veselá

Křtiny rysích mláďat ZOO Liberec

Křtiny rysích mláďat. ZOO Liberec. kmotři mláďat : kapela Mandrage.. vybraná jména: Dayon a Desary.. neděle 27.8.2017

30.8.2017 v 8:17 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jindřich Felcman

Nová Jabloň vzbuzuje rozpaky, aneb jak se staví škaredý obchodní dům

V Jablonci nad Nisou byl dostaven nový obchodní dům Central, na místě bývalé Jabloně. Uprostřed památkové zóny se usadila stavba, která působí spíše dojmem průmyslové haly. Jak vlastně může taková stavba v centru města vzniknout?

18.4.2017 v 15:23 | Karma článku: 41.37 | Přečteno: 13127 | Diskuse

Ondřej Červinka

Liberecká trapárna – trápení na pokračování

Tak v pátek 7. dubna všichni vydechli „překvapením“. To co bylo všem jasné už několik měsíců se stalo oficiálním – rozpadla se radniční koalice exANO a Změny pro Liberec.

7.4.2017 v 17:58 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 558 | Diskuse

Ondřej Červinka

Liberecká paralýza – ohlédnutí za březnovým zastupitelstvem

Liberec je v krizi. V krizi, jakou ještě nepoznal. Není to krize finanční, je to totální krize politická.

4.4.2017 v 8:25 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 642 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3178

Lidé se často bojí projevit svůj vlastní názor. Nechávají se často ovlivnit buď médii, nebo ostatními lidmi. Je to škoda. Mé články zde upozorňují na věci, které se dějí, a které mě zajímají.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.